ריבית על לקיחת משכנתא

מה היא ריבית על משכנתא?

ריבית משכנתא היא הריבית אותה אנחנו מחזירים לבנק מדי חודש יחד עם תשלומי המשכנתא. בשונה ממשכנתא חוץ בנקאית, משכנתא מהבנק היא למעשה שם מסוים הניתן להלוואה גדולה מטעם הבנק המיועדת בדרך כלל לרכישת דירה או לרכישת בית. לרוב סכום המשכנתא הוא סכום משמעותי מאוד בגלל מחירי הדירות הגבוהים. זאת אומרת, מרבית האנשים אינם יכולים להרשות לעצמם לקנות דירה בבת אחת מבלי לפרוס את התשלומים לאורך שנים רבות ובכל חודש להחזיר לבנק חלק קטן מהסכום. כאשר לוקחים משכנתא מהבנק אנחנו למעשה יכולים לשלם על הדירה או על הבית במשך טווח זמן משתנה שהוא לא פעם נמשך כעשרים או עשרים וחמש שנים. עם זאת, הבנק צריך להרוויח כתוצאה ממתן הלוואה לטווח זמן ארוך כל כך. הבנק מוכן לתת את ההלוואה משום שהוא מקבל ריביות משכנתא, מכאן בעצם מקור הרווח שלו והרצון להלוות לנו את הכסף. ריבית משכנתא זוהי ריבית שעלינו לשלם משום שאנחנו משתמשים בכסף של הבנק. גובה הריבית הזו משתנה בהתאם לכמה גורמים שונים.

ריבית למשכנתא – איך מחשבים?

ריבית משכנתא היא ריבית שחשוב מאוד לחשב אותה עוד כאשר לוקחים את המשכנתא. הסיבה לכך פשוטה: את ההחזרים האלו אתם תרגישו לאורך עשרות שנים. אם גובה הריבית משתנה לאורך השנים זהו בהחלט דבר שצריך לקחת בחשבון. כדאי לנסות לשער כמה פחות או יותר אתם תצטרכו להחזיר לאורך השנים.

ריבית משכנתא היום משתנה, כאמור לעיל, בהתאם לכמה גורמים שונים. דבר אחד המשפיע על הסכום של ריבית משכנתא הוא סכום ההלוואה. הריבית אשר תחזירו על הלוואה של שני מיליון שקלים לא תהיה דומה לריבית שנתית משכנתא של מאה אלף שקלים ולכן הריבית היא יחסית לסכום ההלוואה. גורם נוסף אשר משפיע על ריבית המשכנתא הוא מסלול המשכנתא עליו חתמתם בבנק. הבנק מציע מסלולי משכנתא שונים וכדאי לבחון איזה מסלול הוא המשתלם ביותר. כמו כן, לעתים הריבית משתנה גם בהתאם לטווח הזמן של ההלוואה. לרוב ריבית משכנתא היא ריבית אשר צמודה למדד, על מנת שהכסף יהיה שווה את אותו הסכום בפועל על אף האינפלציה. כך שיש להתייחס לכל הגורמים האלו כאשר מחשבים ריבית משכנתא.

ריבית על משכנתא לעסקים יכולה להיות חלק משמעותי מאוד מתשלומי ההחזר של המשכנתא. ולכן, כאשר אתם לוקחים הלוואה של משכנתא מהבנק כדאי לא להתעלם מהריבית הזו. כמו כן, יש לקחת בחשבון גם את ההשתנות של סכום הריבית אם הריבית צמודה ליורו או לדולר. כדאי להתייעץ עם יועץ משכנתאות לפני לקיחה של משכנתא משום שזוהי אחת ההוצאות הגדולות ביותר בחיינו. כמו כן, כדאי להשוות את גובה ריבית המשכנתא בין כמה בנקים שונים על מנת לראות האם הבנק שלנו אכן מציע לנו את העסקה המשתלמת ביותר. אנשים רבים לוקחים משכנתא מבלי להתעמק עד הסוף בנושא ולכן הם עלולים לשלם מחיר מוגזם אך כאמור יש למנוע מצב זה על מנת לקיחת משכנתא בכובד ראש תוך כדי התייחסות לגובה של ריבית משכנתא. 

ריבית על לקיחת משכנתא

מאמרים נוספים

למידע נוסף מלא את הטופס. נחזור אליך בהקדם. אנא מלא את כל השדות ההכרחיים.